Sina Batıkları

Sina Batıkları

Sinai Batıkları
Kuzey Rotası

Sharm el Sheikh çıkışlı, bir hafta süren bu safari tekrar Sharm el Sheikh’ye sona eriyor. Dünya’nın en iyi batık dalışlarından bazılarının da bulunduğu bu dalış rotası, batık severler için en iyi rota alternatiflerinden biridir. Dunraven, II. Dünya Savaşı sırasında batırılan SS Thistlegorm ve adeta bir batık mezarlığı Abu Nuhas Bölgesinin ünlü batıkları (Giannis D, Carnatic, Chrisoula K ve Kimon Batıkları) bu safari programının içinde yer almaktadır.

1. Gün

Akşam: Akşamüzeri otelinizden alınarak Travco limanına ulaşıyorsunuz. Hoşgeldin karşılaması, kabin yerleşimi, tekne brifingi ve liman görevlileri ile yapılan izin prosedürleri gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde tekne ilk dalış bölgesine doğru denize açılır.

2. Gün ve 7. Gün Arası

Sabah kontrol dalışı için (check dive) limana yakın olan bir dalış bölgesinde yapılır ve ardından Suveyş Kanalı taradında doğru denizde yol almaya devam edilir. Ras Mohamed’in en ünlü resiflerinden olan Yolanda’da dalış yapılır. 1 Nisan 1980 yılında 74 metre uzunluğundaki Kıbrıs bandrollu kargo gemisi resife çarpmasıyla batmış, resif”te ismini batığın isminden almıştır. Batıl resif’in üzerinde uzanmış bir halde bulunurken 7 yıl sonrasında (1987) bir fırtına sonrası akıntı yardımıyla bulunduğu yerden 240 metre derinliğe düşmüştür. Bu düşüş sırasında kargosunun büyük bir kısmı da resife dökülerek yayılmıştır. Banyo malzemeleri taşıyan bu gemiden dökülenler de elbette ki klozet, banyo küveti ve lavabo idi. Günün bir sonraki dalışı Dunraven batığı ile devam eder, 1970’lerin başında keşfedilen bu batık 125 yıllık bir batık olmakla beraber tamamıyla mercanlar tarafından kaplanmıştır.

Dalış rotasındaki batıklardan Thistlegorm, Kızıldeniz’in en ünlü batığı olmakla beraber, dünyanın da en iyi batık dalışları listesinde her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Thistlegorm 1956 yılında Kaptan Cousteau tarafından keşfedilmiş ve lokasyon bilgisi gizli tutulmuştur. 1992 yılında yeniden keşfedilene kadar gizemini korumuştur. 33 metrelik bir denizyatağında yatan Thistlegorm 127 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindedir.

Programdaki bir diğer batık ise 22 Şubat 1881 yılında batan ve 78 metre uzunluğunda Shag Rock’ın kuzey yamacında bulunan Kingston batığıdır. Bu bölge ayrıca yunus görme şansının da yüksek olduğu bir dalış bölgesidir.

Suveyş Kanalını geçerken Abu Nuhas isimli, batıkseverler için cennet diyebileceğiniz bölgeye varacaksınız. Buradaki tüm batıklar resifin kuzey tarafında yer almaktadır. Kumluk bir alanın üzerinde bulunan batıkların etrafı masa mercanları başta olmak üzere çeşitli mercanlarla çevrilmiştir.

Resif oldukça fazla rüzgar ve dalgaya maruz kalan bir pozisyonda olduğundan bir batık mezarlığı haline gelmiştir, ismini ise resif’teki en eski bakır taşıyan gemiden almıştır. Nuhas arapça’da “bakır”anlamına gelmektedir.

Yolculuk Gubal adalarına doğru devam etmekte iken Barge batığı gündüz ve gece dalışı alternatifi ile büyüleyici bir dalış sunmaktadır. Eğer hava koşulları elverişli ise Rosalie Moller ve Ulysses batık dalışları yapılacaktır. Gubal Adaları deniz koşullarının oldukça zorlayıcı olduğu bir bölge olması, rüzgar ve dalganın yüzeyde yarattığı zorlukların yanı sıra dip zamanının kısa tutulması, görüş mesafesinin çok düşük olması ve derinliğin fazlalığı nedeniyle sadece gerçekten deneyimli olan dalgıçların dalış yapabileceği bir bölgedir.

Bu rota’da batık dalışları dışında Sha’ab Mahmoud ve Ras Mohamed Ulusal Parkı’nın büyüleyici resiflerinde de dalışlar yapılmaktadır.

8. Gün

Tekne geri dönüş programı ve uçak seferi zamanlarınız elverdiğinde bir dalış yapabilir ya da şnorkel ile yüzebilirsiniz. Tekne Travco limanı ya da Uluslararası Liman’a geri döner. Tekne’den otelinize ulaşım transferiniz yapılır.

Bu Safari programına katılmak için minimum Padi Advanced Open Water (Cmas 2* ya da eşitliği) dalıcı olmanız, 30 kayıtlı dalışınız olması gerekmektedir. Tüm dalışlar ve özellikle kimi batık dalışları dalıcıların deneyimleri göz önünde bulundurlmasına bağlıdır. Eğer dalış defterinizde bir yıl içerisinde yapılmış bir dalış kayıtlı değilse teknede Scuba Reviews programına katılarak tur programına dahil olmak mümkündür.

Yukarıdaki program bir örnek olarak yazılmıştır, eğer rotanızda bulunan özellikle dalmak istediğiniz bir dalış bölgesi varsa rehberinize mutlaka bildiriniz. Safari güzergahları özellikle hava koşulları nedeniyle tamamı ile beklenmedik değişikliklere tabi kalabilir. Tüm dalışlar, özellikle de kimi batık dalışları dalıcıların yeterli deneyime sahip olması ve hava koşullarına tabii bulunup gerçekleşebilmektedir. Safari Rotaları, Mısır Devleti’nin, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’nin izinlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu rotada bulunan tüm dalış bölgelerinde dalmamız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız ama kimi dalış bölgelerindeki dalışları garanti etmemiz mümkün değildir. Son karar tamamı ile Kaptan ve dalış rehberinin insiyatifindedir ve güvenlik daime ilk planda gelmektedir.