Sharm-Brothers Rotası

Sharm-Brothers Rotası

Sharm – Ras Mohamed – Brothers

 

A week-long diving safari starting and ending in Sharm El Sheikh. Visit with us some of the best dives sites in the northern Red Sea together with the Brother Islands in the South. The area that is covered on this safari is quite large and therefore at times the boat is travelling during the night.

 

1. Gün Akşam: Buluşma noktanızdan (Havaalanı ya da otel) rehber tarafından alınarak Liman’a gelinir  (El Wataneya-Sharm el Sheikh) Tekneye hoşgeldin karşılaması, kabinlere yerleşme ve tekne brifingi yapılır. Liman görevlileri ile izin işlemleri tamamlanır ve gündoğumu ile tekne limandan ayrılır.

2. – 7. Gün Sabah: Liman görevlileri ile izin belgeleri tamamlandıktan sonra gündoğumu ile tekne limandan ayrılır ve Alternative veya Beacon Rock’da check dalışı yapılır ve ardından güneye doğru hareket edilerek Abu Nuhas (dalgıçlar arasında Batık cenneti’dir)’a gidilir. Bu dalış bölgesinde Giannis,D, The Chrisoula K. ve Kimon batıklarıyla oldukça ünlüdür. Bu bölgeden sonra Hurghada’nın popüler dalış bölgelerinden Gota Abu Ramada’ya hareket edilir ve ardından da Brothers Islands.

The Brothers Adaları, denizden yükselen birbirine yakın (iki ada arasında yaklaşık 5 dakikalık bir mesafe vardır) iki mercan resifinden oluşmaktadır.  Küçük Brother adası adeta bir yağmur damlası şeklindedir ve kuzey tarafı hariç derin resif duvarlarına sahiptir, kuzey tarafı ise yaklaşık 40 metrelere inen bir platoya sahiptir ki işte bu plato tüm Kızıldeniz’de köpekbalığı görebilmek için dalış yapacağınız en iyi bölgelerden biridir. Genellikle Silvertips ve gri resif köpekbalıklarına evsahipliği yapmaktadır, bazen great hammerhead’de görülebilmektedir.  Resif’in batı duvarı ise rengarenk yumuşak mercanlar, gorgonion, ve siyah mercanlar ile büyüleyici güzelliktedir, ayrıca baraküda çemberleri, dogtooth tuna, resif köpekbalıkları görülebilmektedir. Büyük Brother’da ise küçük bir fener bulunmaktadır. Bu mercan resifinin duvarları “Numidia” ve “Aida II” batığına ev sahipliği yapmaktadır. Güçlü akıntılar ile daha da beslenen yumuşak mercanlar, bu resif duvarını adeta rengaren bir yumuşak mercan ormanına dönüştürmüştür. Büyüleyici resif güzelligi ve marina çeşitliliği ve pelajik canlı fazlalığıyla (resif köğekbalıkları, oceanic whitetip, grey reef shark, çekiç başlı köpekbalıkları) unutulmaz dalışlara ev sahipliği yapmaktadır. Brothers Adaları’nda gece dalışları yapılmamaktadır.

 


Geri dönüş rotanızda Panaroma Reef, Ras ABu Soma, Abu Nuhas, Thistlegorm ve ünlü Shark&Yolanda dalışları yapılmaktadır.

Günde 3 dalış, toplam 18 dalış yapılmaktadır, bu rotada gece dalışı yapılmamaktadır.

7/8. Gün.Tekne limana döner (El Wataneya) ve yolcular havaalanı ya da otellerine transfer edilir.

Önemli Bilgi:

 

Bu safariye katılabilmek için, minimum PADI Advanced Open Water Diver ya da eşdeğeri bir sertifikaya sahip olmanız ve dalış defterinizde en az 50 kayıtlı dalışınız bulunması gerekmektedir. Dalışlar için dalıcıların deneyimleri rehberler tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Thistlegorm dalışına katılabilmek için dalış defterinizde minimum 20 kayıtlı dalışınızın bulunması gerekmektedir. Bu dalışlar sırasında şiddetli akıntılar olabilmekte bu yüzden başlangıç düzeyindeki dalıcılar için tavsiye edilmemektedir. Bazı zamanlar tekne gece de yolculuk yapmak durumunda kalabilmektedir. Bu safariye katılabilmek için, dalış kayıt defterinizde son bir yıl içinde dalış yaptığınıza dair kayıt bulunması gerekmektedir, Scuba Review  bu rotada yapılmamaktadır. Tüm dalıcıların dalış bilgisayarı, yüzeyThese are challenging dives and with sometimes strong current and not recommended for beginners. Sometimes the boat will travel at night. You must have dived in the last year and recorded this in your log book to join this safari; Scuba Reviews are not available on board. We request each diver to use a dive computer, deko şamandurası ve fenerini kendi güvenliği i.in her dalışta bulundurması lazımdır.

 

Liveaboards Safaris – Sharm el Sheikh

Yukarıdaki program bir örnek olarak yazılmıştır, eğer rotanızda bulunan özellikle dalmak istediğiniz bir dalış bölgesi varsa rehberinize mutlaka bildiriniz. Safari güzergahları özellikle hava koşulları nedeniyle tamamı ile beklenmedik değişikliklere tabi kalabilir. Tüm dalışlar, özellikle de kimi batık dalışları dalıcıların yeterli deneyime sahip olması ve hava koşullarına tabii bulunup gerçekleşebilmektedir. Safari Rotaları, Mısır Devleti’nin, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’nin izinlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu rotada bulunan tüm dalış bölgelerinde dalmamız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız ama kimi dalış bölgelerindeki dalışları garanti etmemiz mümkün değildir. Son karar tamamı ile Kaptan ve dalış rehberinin insiyatifindedir ve güvenlik daime ilk planda gelmektedir