Mini Safari – Tiran

Mini Safari – Tiran

Bu üç günlük safari, bir haftayı denizde geçirmek istemeyenler ya da kısıtlı tatil programı olanlar için ideal bir programdır. Fantastik mercan bahçeleri, dik yamaçlar, sanki sonsuz bir derinliğe iniyormuşcasına olan resif duvarları, rengarenk resif yamaçları ve zengin marina yaşamı bu rota’da sizi bekliyor olacak.

1. Gün

Akşam: Akşamüzeri otelinizden alınarak Travco limanına ulaşıyorsunuz. Hoşgeldin karşılaması, kabin yerleşimi, tekne brifingi ve liman görevlileri ile yapılan izin prosedürleri gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde tekne ilk dalış bölgesine doğru denize açılır.

2. Gün

Temple ya da Ras Katy’de kontrol dalışı yapılır ve tekne Tiran Boğazına dopru yola çıkar. İkinci dalış Woodhouse ya Jackson resifi’Nde gerçekleşir. Üçüncü dalış ise Gordon Resifi’nde olmaktadır. Tekne Güney Laguna’da şamanduraya bağlanır ve gece dalışı burada yapılır. .

Day 3

İlk dalış Jackson Resifi’nde gerçekleşir. Kahvaltıdan sonra Woodhouse Resifi’nde akıntı dalışı yapılır. Üçüncü dalış hava durumunda bağlı olarak Laguna’nın Kuzey ya da Güney tarafında gerçekleşmektedir. Gece dalışı South Laguna’da olacak ve tekne geceyi orada geçirecektir. (Yaz döneminde Çekiçbaşlı köğekbalığı sürüsü görmek için Jackson Resifi dalışları fazla sayıda yapılmaktadır).

Day 4

Günün ilk dalışı genellikle Thomas Resifi’mde olmaktadır. Thomas, Tiran’daki resiflerden en küçüğü olmasına rağmen marina çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Bir sonraki dalış Gordon Resifi’nin güney tarafındaki geniş plato’da gerçekleşmektedir. Öğlen yemeğinden sonra Tiran’dan ayrılarak üçüncü dalışın da geçekleşeceği dönüş yoluna geçilir. (Üçüncü dalış Ras Nasrani, Ras Ghamila ya da Ras Umm Sid’te gerçekleşir) Liman’a dönülür ve otel transferi yapılır.

Bu safari için sadece Aqaba vizeniz olması yeterlidir. (Sharm el Sheikh havaalanından alınan ücretsiz 14 günlük Sinai vizesidir.)

Bu safari programına katılabilmek için minimum Padi Open Water dalıcı (ya da eşdeğeri) olmanız ve dalış kayıt defterinizde minimum 15 kayıtlı dalış bulunması gerekmektedir.
Bazı ileri derece dalışlar için PADI Advanced Open Water diver (veya eşdeğeri) olmanız şartı aranabilir. Bu programa katılmanız için dalış kayıt defterinizde son bir yılda yapılmış kayıtlı dalışınız olması gerekmektedir. Scuba Reviews yapılması mümkün değildir. .

PADI Open Water (ya da eşdeğeri) dalıcılar gece dalışına daha önceden yapılmış, dalış defterinde kayıtlı gece dalışı olmaları halinde katılabilirler.

Bu safari programı Şnorkel yapanlar için de ideal olabilecek bir programdır.

Yukarıdaki program bir örnek olarak yazılmıştır, eğer rotanızda bulunan özellikle dalmak istediğiniz bir dalış bölgesi varsa rehberinize mutlaka bildiriniz. Safari güzergahları özellikle hava koşulları nedeniyle tamamı ile beklenmedik değişikliklere tabi kalabilir. Tüm dalışlar, özellikle de kimi batık dalışları dalıcıların yeterli deneyime sahip olması ve hava koşullarına tabii bulunup gerçekleşebilmektedir. Safari Rotaları, Mısır Devleti’nin, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’nin izinlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu rotada bulunan tüm dalış bölgelerinde dalmamız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız ama kimi dalış bölgelerindeki dalışları garanti etmemiz mümkün değildir. Son karar tamamı ile Kaptan ve dalış rehberinin insiyatifindedir ve güvenlik daime ilk planda gelmektedir.