Mini Safari – Ras Mohammed&Thistlegorm&Tiran

Mini Safari – Ras Mohammed&Thistlegorm&Tiran

4 günlük bu popüler safari programı,, bütün bir haftayı teknede geçirmek istemeyenler için sunulmuş bir programdır. Dört günlük bir mavi tur programından sonra dilerseniz haftanın geri kalan günlerini bir otelde kalarak Sharm el Sheikh’te dalış dışı aktiviteler ile de vaktinizi geçirebilirsiniz. Kızıldeniz’in en önemli dalış noktalarından biri olan Ras Mohamed Ulusal Parkı, Dünyaca ünlü Thistlegorm ve Dunraven batıkları ile Tiran’ın ünlü resifleri bu safari programının rotasında bulunmaktadır.

1. Gün

Akşam: Akşamüzeri otelinizden alınarak Travco limanına ulaşıyorsunuz. Hoşgeldin karşılaması, kabin yerleşimi, tekne brifingi ve liman görevlileri ile yapılan izin prosedürleri gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde tekne ilk dalış bölgesine doğru denize açılır.

2. Gün

Sabah: Temple’da ilk dalış yapılır ve dalış ekipmanı ve dalış ağırlıkları test edilir. İkinci dalış Jackfish Alley’de yapılmakta ve dalış girişi oldukça kolay olan bir mağara ile başlamaktadır. Üçüncü dalış leopard köpekbalıklarına ecsahipliği yapmasıyla ünlü Alternatives’de gerçekleşmektedir. Eğer gece dalışı yapmayı seviyorsanız Alternatives bunun için hrika bir dalış noktasıdır.

Day 3

Sabahın erken saatleri: tekne Thistlegorm’a doğru yola çıkar ve ünlü batık’da minimum iki dalış yapılır.İlk dalış batığın dışında, ikincisi ise batığın içine yapılır. Günün üçüncü dalışı Small Passage’da gerçekleşir ve gece dalışı da laguna’nın içinde gerçekleşir.

Day 4

Sabah: İlk dalış tarihi bir batık olan Dunraven”de (1876 yılında batmış) yapılır. Bir sonraki dalış ise Ras Mohamed’İn en ünlü resifleri olan Shark&Yolanda’da gerçekleşmektedir. Ardından Aqaba körfezine doğru yola çıkılır üçüncü dalış Gordon Resifi’nde gerçekleşir. Tekne geceyi Güney Laguna’da geçirir ve gece dalışı da burada gerçekleşmektedir.

5. Gün

Sabah: Günün ilk dalışı Tiran Boğazı’nın en kuzry tarafında yer alan Jackson Resifi’nde yapılır. Kahvaltıdan sonra ise Thomas ya daWoodhouse resiflerinde dalış yapılır. Üçüncü dalışın nerede olacağı ise Sharm dönüş yolunda kararlaştırılır. (Ras Nasrani, Ras Ghamila, Ras Umm Sid). Üçüncü dalış sonrası limana dönülür ve otel transferi yapılır.

Bu safari programına katılabilmek için minimum Padi Open Water dalıcı (ya da eşdeğeri) olmanız ve dalış kayıt defterinizde minimum 15 kayıtlı dalış bulunması gerekmektedir.
Batık dalışları için minimum PADI Advanced Open Water diver (veya eşdeğeri) olmanız gerekmektedir. Bu programa katılmanız için dalış kayıt defterinizde son bir yılda yapılmış kayıtlı dalışınız olması gerekmektedir. Scuba Reviews yapılması mümkün değildir. .

PADI Open Water (ya da eşdeğeri) dalıcılar gece dalışına daha önceden yapılmış, dalış defterinde kayıtlı gece dalışı olmaları halinde katılabilirler.

Bu safari programı Şnorkel yapanlar için de ideal olabilecek bir programdır.

Yukarıdaki program bir örnek olarak yazılmıştır, eğer rotanızda bulunan özellikle dalmak istediğiniz bir dalış bölgesi varsa rehberinize mutlaka bildiriniz. Safari güzergahları özellikle hava koşulları nedeniyle tamamı ile beklenmedik değişikliklere tabi kalabilir. Tüm dalışlar, özellikle de kimi batık dalışları dalıcıların yeterli deneyime sahip olması ve hava koşullarına tabii bulunup gerçekleşebilmektedir. Safari Rotaları, Mısır Devleti’nin, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’nin izinlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu rotada bulunan tüm dalış bölgelerinde dalmamız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız ama kimi dalış bölgelerindeki dalışları garanti etmemiz mümkün değildir. Son karar tamamı ile Kaptan ve dalış rehberinin insiyatifindedir ve güvenlik daime ilk planda gelmektedir.