Kuzey Marina Parkları

Kuzey Marina Parkları

Sharm el Sheikh çıkışlı, bir hafta süren bu safari tekrar Sharm el Sheikh’ye sona eriyor. Bu safari rotası oldukça yeni olup, sizi iyice kuzeye götürecek ve sizden başka az sayıda kimi zaman da sizden başka hiçbir teknenin olmadığı bölgelerde dalış yapma imkanı bulacaksınız. Bu safari rotasında dalış yapacağınız kimi dalış bölgeleri oldukça yeni keşfedilmiş olup, az sayıda dalıcının dalma şansına sahip olduğu bölgelerdir. Safari boyunca akıntı, resif, duvar, mağara, plato ve büyük mavi dalışları ile büyüleneceksiniz. Henüz bakirliğini kaybetmemiş bölgelerde canlı sayısının çokluğu ve çeşitliliğinin keyfini çıkarın.

1. Gün

Akşam: Akşamüzeri otelinizden alınarak Travco limanına ulaşıyorsunuz. Hoşgeldin karşılaması, kabin yerleşimi, tekne brifingi ve liman görevlileri ile yapılan izin prosedürleri gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde tekne ilk dalış bölgesine doğru denize açılır.

2 – 7. Günler

Sabah: Liman’dan ayrıldıktan sonra en yakın dalış bölgesinde kontrol dalışı yapılır ve ardından kuzeye doğru yelken açılıır. Nuweiba’da El Muqabila koyu ve El Shaitan burnu’ndaki dalış bölgelri ayrıca inanılmaz bir dağ manzarasını da size sunmaktadır. Nuweiba yakınlarındaki El Magana dalış bölgesi, deniz yatağındaki deniz çayırlarıyla ünlü olup, deniz tavşanı, denizatı gibi makro canlıları görmek için ideal bir dalış bölgesidir. Bu dalış bölgesi makro fotoğrafçıları için en iyi dalış bölgelerinden biridir. Bunun dışında M.F.O. Pipeline, Abu Lou Lou, the Sinker, yumuşak mercanlarla kaplanmış ve bir dalış bölgesi haline gelmiş eski Israil şamandurası, ayrıca mercan tepesi manzarasına sahip El Mazrique dalış yapılacak bölgelerden bazılarıdır. (buradaki 5 metre yüksekliğindeki beyin mercanı oldukça etkileyicidir)

Abu Galum Ulusal Parkı’nın en kuzeyindki Mamlah burnu, birbirinden güzel masa mercanları, fan mercanları ve yumuşak mercanlarıyla dçşenmiş bir mercan duvarına sahiptir, bu duvardan maviye doğru baktığınızda akya ve baraküdalar sizi pas geömektedirç

Dahab’ta ünlü dalış bçlgeleri Bells, Blue Hole, Kanyon, Ell Garden ve adalar da bu saafari rotasına dahildir. Ayrıca Nabq Ulusal Parkı, Gabr el Bint’te de iki dalış yapmak mümkündür. Ayrıca bir sualtı dağı Gebel El Aswad ve Million Hope batıklarına da dalış yapılmaktadır. Sharm el Sheikh’e geri dönüş ve Ras Mohamed Ulusal Parlkı’ndaki dünyanın en ünlü dalış bölgelerinden Shark&Yolanda’da dalış.

Day 8

Tekne geri dönüş programı ve uçak seferi zamanlarınız elverdiğinde bir dalış yapabilir ya da şnorkel ile yüzebilirsiniz. Tekne Travco limanı ya da Uluslararası Liman’a geri döner. Tekne’den otelinize ulaşım transferiniz yapılır.

Bu safari rotasına katılabilmek için PADI Advanced Open Water sertifikasına (veya eşdeğeri) sahip olmak ve dalış defterinde 30 kayıtlı dalışa sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca dalış kayıt defterinizde son bir yıl içinde yapılmış dalışınızın kayıtlı olması gerekmektedir, teknede Scuba Reviews mümkün’dür.