Kuzey Kızıldeniz-Klasik Sina

Kuzey Kızıldeniz-Klasik Sina

Sharm el Sheikh çıkışlı, bir hafta süren bu safari tekrar Sharm el Sheikh’ye sona eriyor. Kuzey Kızıldeniz’in en güzel resifleri bu safari programında yer almaktadır. Akıntı, resif, batık, duvar, mağara, plato, büyük mavi gibi birbirinden büyüleyici dalışların hepsi bu programın içerisinde yer almaktadır.

1. Gün

Akşam: Akşamüzeri otelinizden alınarak Travco limanına ulaşıyorsunuz. Hoşgeldin karşılaması, kabin yerleşimi, tekne brifingi ve liman görevlileri ile yapılan izin prosedürleri gerçekleşiyor. Sabahın erken saatlerinde tekne ilk dalış bölgesine doğru denize açılır.

2. ve 7. Günler Arası

Sabah limana uakın olan ve kontrol dalışlarının yapılacağı ilk dalış bölgesine doğru denize açılınır. Bir haftalık bu safari programı boyunca Tiran Boğazı, Ras Mohamed Ulusal Parkı ve Süveyş körfezin rota olarak izlenecektir.

Ras Mohamed Ulusal Parkı küçük bir koy olan Marsa Ghozlani ile başlayıp ondan daha büyük ve derin olan Marsa Bareika ile devam etmektedir. Kıyı şeridi Ras Za’atar, Jackfish Alley, Eel Garden ve Shark Observatory ile devam etmektedir. Yarımada’nın en güney tarafında Anemonecity, Shark&Yolanda yeralmakta ve Quay ile sonlamnmaktadır.

Coğrafik konumu nedeniyle güçlü akıntılara maruz kalan Ras Mohamed, bu akıntıların taşıdığı planktonlar ile sert ve yumuşak mercanların olağanüstü şekilde gelişmesine, resif ve pelajik balık sürülerine binin üzerinde marina çeşidini barındırmasına sebep olur. Özellikle yaz ayları başta olmak üzere baraküda, jackfish, ton balığı sürüleri ve çeşitli köpekbalığı türlerini evsahipliği yapmaktadır.

Safari programında ayrıca Dunraven, Thistlegorm, Shag Rock ve Kingston gibi dünyaca ünlü batık ve dalış bölgeleri yer almaktadır. Yunus sürülerinin sıklıkla görüldüğü Sha’ab Ali, Sha’ab Mahmouds ve Abu Nuhas ise yine safari programının içerisinde yer almaktadır.

Son olarak dört ünlü resifin bulunduğu Tiran Boğazı’nda Jackson, Thomas, Woodhouse ve Gordon Resifi’nde zengin marina hayatı ve pelajik balıkları gözlemleyebilir, büyüleyici akıntı ve duvar dalışlarını deneyimleyebilirsiniz. 7 gün öğle satlerinde ise tekrar Sharm’a geri dönüş için tekneniz harekete geçer.

Tekne geri dönüş programı ve uçak seferi zamanlarınız elverdiğinde bir dalış yapabilir ya da şnorkel ile yüzebilirsiniz. Tekne Travco limanı ya da Uluslararası Liman’a geri döner. Tekne’den otelinize ulaşım transferiniz yapılır.

Bu safari programına katılmak için minimum Padi Open Water Diver (ya da eşdeğeri) olmanız ve dalış kayıt defterinizde 15 kayıtlıı dalışınız bulunması gerekiyor.

PADI Advanced Open Water diver or equivalent is needed for wreck penetration dives and some of the more experienced dive sites visited on this safari. You must have dived in the last year and recorded this in your log book to join this safari but Scuba Reviews are available onboard.

PADI OWD´s are able to join the night dives if they have previous night dives logged.

Bu rota dalıcı olmayan ve şnorkel yapacak olanlar için de uygundur.

Yukarıdaki program bir örnek olarak yazılmıştır, eğer rotanızda bulunan özellikle dalmak istediğiniz bir dalış bölgesi varsa rehberinize mutlaka bildiriniz. Safari güzergahları özellikle hava koşulları nedeniyle tamamı ile beklenmedik değişikliklere tabi kalabilir. Tüm dalışlar, özellikle de kimi batık dalışları dalıcıların yeterli deneyime sahip olması ve hava koşullarına tabii bulunup gerçekleşebilmektedir. Safari Rotaları, Mısır Devleti’nin, Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi’nin izinlerine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bu rotada bulunan tüm dalış bölgelerinde dalmamız için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız ama kimi dalış bölgelerindeki dalışları garanti etmemiz mümkün değildir. Son karar tamamı ile Kaptan ve dalış rehberinin insiyatifindedir ve güvenlik daime ilk planda gelmektedir.